WYBÓR STETOSKOPU
Postęp techniczny w zakresie sprzętu stosowanego w diagnostyce medycznej nie oznacza końca ery tradycyjnego stetoskopu. Osłuchiwanie pozostaje nadal ważną metodą badania fizykalnego. Jest ono wciąż najpowszechniej stosowanym sposobem wstępnego wykrywania stanów chorobowych układu krążenia i układu oddechowego. Umiejętność usłyszenia i właściwej interpretacji efektów akustycznych pochodzących z wnętrza ludzkiego ciała pozwala na wstępne rozpoznanie patologii chorobowych.
Stosowanie akustycznego stetoskopu do takiego badania z uwagi na szybki wynik, skuteczność w wykrywaniu stanów chorobowych oraz niskie koszty metody zajmuje wciąż bardzo ważne miejsce w praktyce lekarskiej. Właściwa ocena stanu zdrowia pacjenta zależy od wrażliwości słuchu lekarza oraz jego doświadczenia i nabytych umiejętności.
Zakup stetoskopu przez osobę z doświadczeniem zawodowym
Z reguły lekarz, ratownik medyczny czy pielęgniarka ma dostateczne doświadczenie i przyzwyczajenia, aby określić jakiego narzędzia potrzebuje do pracy. Wiele osób przyzwyczaja się do określonej marki i konkretnego modelu stetoskopu.
Dziś decyzja o wyborze nie sprowadza się wyłącznie do określenia typu : kardiologiczny, internistyczny, anestezjologiczny, itd. Wybierając określoną markę dodatkowo decydujemy się na określony system konstrukcyjny zastosowany przez producenta. Wśród lekarzy są zwolennicy nowych konstrukcji. Kardiolog nie używający lejka, określanego dawniej mianem sercówki to pewien diagnostyczny "przewrót". A jednak dwumembranowe głowice w stetoskopach kardiologicznych zyskują na popularności. Membrana dwutonowa, membrana pływająca, miękkie oliwki samouszczelniające to rozwiązania, które pojawiły się w ostatnich latach.
Lekarze wiedzą jak wielkie znaczenie ma "wsłuchanie się" w posiadany stetoskop. Zdziwienie może budzić widok szacownego lekarza, na szyi którego wisi poklejony, wymęczony zabytek. Ci, którzy naprawdę potrafią w trakcie badania wiele wysłuchać bronią się przed wymianą stetoskopu na nowy, gdyż oznacza to konieczność ponownego dostrajania się do nowego sprzętu.
Każdy stetoskop posiada swoją własną charakterystykę akustyczną. W zakresie badanych częstotliwości 50-1500 Hz posiada on wąskie i szersze obszary wzmocnienia lub osłabienia doprowadzonego do głowicy sygnału. Zawsze przetwarza go w ten sam sposób. Czułość naszego słuchu, doświadczenie i umiejętność interpretacji decydują o poprawności stawianej diagnozy. Jeżeli stajemy się właścicielami narzędzia pracy jakim jest stetoskop i jest to sprzęt solidny o dobrej akustyce to najważniejsze jest jak długo będziemy stanowili diagnostyczny duet.
Wybór pierwszego stetoskopu przez studenta uczelni medycznej
W tym przypadku dopuszczalny zakres swobody wyboru jest niewielki. Trzy podstawowe zasady jakie powinny być spełnione wobec instrumentu przeznaczonego do nauki osłuchiwania to:
- należy wybrać stetoskop internistyczny do badania dorosłych pacjentów
- głowica stetoskopu powinna być dwustronna w układzie membrana/ lejek
- stetoskop musi być przyzwoitej jakości
W trakcie nauki przekazywane są podstawowe zasady posługiwania się klasycznym stetoskopem oraz właściwa klasyfikacja i interpretacja sygnałów akustycznych. Używanie typowego sprzętu o tradycyjnej konstrukcji ułatwia grupowe zajęcia.
Studenci uczelni medycznych stojąc przed wyborem swojego pierwszego stetoskopu mają często dylemat czy kupić droższy, markowy stetoskop czy też lepiej wybrać tańszy instrument, a docelowy wybór pozostawić na koniec studiów po obraniu konkretnej specjalizacji.
Odpowiedź jest prosta. Należy kupić stetoskop dobrej jakości.
Kupując najtańszy sprzęt nie spełnimy tego warunku. Próba uczenia się na rozklekotanym stetoskopie to strata czasu. Brak szczelności akustycznej powoduje, że odbierany sygnał jest cichy i kompletnie pozbawiony najniższych częstotliwości. Praca z takim sprzętem, z powodu miernej jakości użytych materiałów, nie potrwa długo. Kupno kolejnego stetoskopu oznacza powtarzanie wszystkiego od początku.
Czy kupowanie drogiego, markowego sprzętu to lepsze rozwiązanie ? Tak, ale imponowanie drogim stetoskopem w przypadku studenta często naraża go na złośliwy komentarz ze strony profesjonalistów. Nie zawsze też wysoka, markowa cena idzie w parze z wysoką jakością.
Warto poszukać prawdziwych opinii o sprzęcie wśród lekarzy z praktyką zawodową a nie z internetowych niby-dyskusji, gdzie o dziwo wszyscy zgodnie chwalą to samo. Warto zorientować się jak dostępny jest serwis i jak drogie są części zamienne do oferowanego stetoskopu.
Gdzie lepiej kupować - w sklepie stacjonarnym czy internetowym ?
To zależy jakie mamy możliwości dostępu do oferty sklepu medycznego. Na pewno lepiej dotknąć, przymierzyć, spróbować posłuchać. Niestety żaden sklep stacjonarny nie stać na to, aby mieć pełną ofertę choćby jednego poważnego producenta. Wszystkie typy stetoskopów i we wszystkich kolorach to pokaźny asortyment. Takiego problemu nie ma w ofercie internetowej profesjonalnego sklepu online. Do tego dochodzi wygoda zakupu i z reguły niższa cena.
Nie zapominajmy również o tak normalnej dla wyboru sprawie jak to, że stetoskop musi się nam po prostu podobać. Stanowi on przecież najbardziej osobiste narzędzie pracy większości lekarzy i towarzyszy im stale w codziennej praktyce.